Střední Amerika 2004 ... praktické informace

Kostarika , Panama - informace, mapa a statistika na domovském webu

Finanční statistika - shrnutí celkových nákladů v obou zemích

Vstupní formality

Na úvod musím konstatovat, že vstupní formality se celkem úspěšně postaraly o dobrých 80% všech našich cestovních problémů. Ale pojďme pěkně popořadě:

Kostarika - bezvízový styk, pas musí mít platnost ještě nejméně šest měsíců. V zemi můžeme pobývat až 90 dní, tuto dobu již nelze prodloužit. Obejít se to dá tak, že vycestujeme ze země (do Nikaraguy nebo Panamy) a po návratu máme k dispozici dalších 90 dní pobytu.
POZOR!!! Pokud hodláte z Kostariky pokračovat do některé ze sousedních zemí, budou na vás imigrační úředníci při vstupu do Kostariky vyžadovat pokračovací letenku nebo jízdenku, která bude zaručovat, že zemi skutečně opustíte!
Pokud cestujete do Kostariky z jiné Latinskoamerické země, nemusí vás bez pokračovací jízdenky vůbec pustit do letadla! Dokonce ani vízum nebo zpáteční letenka ze sousední země nestačí! Ušetřete si tedy zbytečné starosti a pokud z Kostariky cestujete např.do Panamy, kupte si už v Čechách jízdenku nebo letenku! Ušetříte si spoustu běhání a vyřizování!
My jsme tuto skutečnost podcenili a v Mexiku jsme si museli na letišti koupit letenku San José-Panama City (Mexicana, 258USD s možností zrušení). V Kostarice jsme ji potom rušili, ale to bylo možné až po předložení náhradní dopravy pryč ze země (autobusová jízdenka na stejné trase - spol.Ticabus, 25USD). Peníze jsme potom dostali během týdne zpět formou šeku. Autobusovou jízdenku jsme potom nechali propadnout, protože jsme cestovali do Panamy po karibském pobřeží...
Panama - od 15.4.2004 platí bezvízový styk, což se naší cesty BOHUŽEL netýkalo. Píšu bohužel, protože získání panamského víza provázely nečekané komplikace způsobené laxním přístupem panamské strany. O vízum jsme zažádali dva měsíce před odletem na honorárním konzulátu v Praze a nakonec jsem si pro něj jel poslední možný pracovní den - v pátek odpoledne a v pondělí ráno jsme odlétali. Vzhledem k bezvízovému styku jsou již podobné problémy pasé, takže nemá cenu se o tom dále rozepisovat. Podrobnosti naleznete na začátku cestopisu...
Stejně jako v případě Kostariky i tady pozor na pokračovací jízdenku nebo letenku pokud z Panamy neodlétáte domů! Pokud chcete do Panamy zavítat např.z Kostariky a zase se tam vrátit, musíte mít zakoupenou zpáteční jízdenku - jednocestnou jízdenku Vám zkrátka neprodají, pokud nedoložíte jiný způsob, jak chcete Panamu opustit!
Odletová taxa se už v Panamě neplatí...

Finance
Nemyslím si, že by pro nás byla Kostarika nebo Panama nějak zvlášť drahá. V obou zemích jsme čerpali hotovost z bankomatů a s výběrem nebyl žádný problém. Snad jen zvyknout si na kostarické tisíce je pro nás trochu nezvyklé.

Kostarika - měnou je colon (česky Kolumbus :-), v únoru 2004 bylo za 1USD 420 colonů, tj. 1kč=16 colonů. Nikde v zemi není problém platit americkými dolary, které prakticky fungují jako druhá (téměř) oficiální měna. V některých autobusech vracejí na dolary v méně výhodném kurzu.

Panama - měnou je balboa, prakticky se však setkáte pouze s několika drobáky. V zemi platí americké dolary, které jsou s balboa ve smluvním kurzu 1:1, címž se panamská měna stala zbytečnou. Pozor na dolarové bankovky větších hodnot! Nikde Vám je nerozmění! Ve větších městech fungují bez problémů bankomaty, které sypou hotovost ve dvacetidolarovkách...

ubytování
Ubytování v Kostarice je na poměrně slušné úrovni. Ve srovnání s Asií je dražší a méně komfortní, ale pro potřeby cestovatelů je plně postačující. My jsme se snažili ubytovat ve dvojáku s vlastním záchodem a sprchou:
San Jose - Posada de Don Tobias .... 10USD/osoba - OK
San Jose - Nuevo central .... 17USD/pokoj - OK
Fortuna - Cabanas Wally .... 7USD/osoba - super!
Santa Elena - pension El Sueňo .... 10USD/osoba - jde to...
Manuel Antonio - Cabinas Ramirez .... 12,5USD/osoba
Cahuita - Surf Side Cabinas .... 9USD/osoba - OK

V Panamě jsme jednou bydleli v soukromí (Bocas del Toro), jednou v pensionu se společnými sprchami (Boquete) a zbytek nocí jsme strávili v Panama City v hotelu s jednoduchým pokojem s TV a koupelnou. Celkově mi ubytování v Panamě přišlo o něco levnější.
Bocas del Toro - soukromí .... 10USD/osoba - OK
Boquete - pension Marilos .... 9,90USD/pokoj !!!!!
Panama City - hotel Volcan .... 7USD/osoba - OK

jídlo a pití - orientační ceny
V Kostarice se dá jíst velmi chutně a vydatně. Mezi nejoblíbenější snídaně patří tradiční gallo pinto - směs rýže, fazole, vejce, smažený banán, toust. Zní to zvláštně, ale je to skvělé!
K obědu a k večeři se obvykle podává aroz con.. (rýže s...) nebo další tradiční jídlo - casado, což je maso + gallo pinto. Výborné jsou také ryby a plody moře.
cca 6 banánů .... 100 colonů
sendviče .... od 1100 colonů
plato de frutas (ovocný mix) .... 1500 colonů
gallo pinto (tradiční snídaně) .... 1500 colonů
šátečky, koláčky .... cca 750 colonů

aroz con pollo (rýže s kuřetem) .... 1400 colonů
aroz con camarones (rýže s krvetami) .... 1400 colonů
aroz con marinelo (plody moře) .... 2300 colonů
casado con... (tradiční jídlo s...) .... od 1200 colonů
pollo en salsa tomato (kuře v tomatu) .... 2300 colonů
ryby (pescados) .... cca 2500 colonů

V Panamě jsou ceny podobné:
aroz con mariscos (plody moře) .... 4 USD
mexické buritos.... 4,50 USD
střední pizza.... cca 5,50USD (malá pizza 3USD)
lazagne, špagety con pollo .... 4,25 USD
rigatoni .... 2,75 USD
churasco, chuletas (masové speciality) .... cca 5 USD
Zvláštní kapitolu zasluhuje restaurace La Cascada v Panama City nabízející neuvěřitelně velké porce skvělého jídla za velmi slušné ceny (krevety s hranolkama a oblohou - 5,25USD).
V obchodech a četných supermarketech lze koupit banány (obzvlášť na výhodě země byly skoro zadarmo!) a nejrůznější sušenky nebo koláče.

Pozor na McDonalda - prodávají tam nějaké McMuffiny (1,99USD), což je taková splácanina z vajíčka, slaniny a housky...

K pití lze v Kostarice všude koupit balenou vodu (200-400colonů). Levné jsou také džusy a velmi dobré jsou všudypřítomné barevné energické nápoje. Nejlepší je taková modrá tekutina (pracovně jsme ji nazvali "okena"), která spolehlivě zažene žízeň a je moc dobrá. Piva mají v Kostarice dvě - Imperial a o něco hořčí Pilsen. V restauracích se obvykle podávají třetinky.

pivo .... 600-800 colonů
1l džusu .... od 400 colonů
Cuba libre, piňacolada.... 1500 colonů

V Panamě prodávají džusy po galonech. V tamním vedru se to opravdu vyplatí - je to za slušnou cenu (1/2 galonu=cca 1,12USD) a hlavně je toho hodně. V každém městě je nějaký supermarket, takže lze vybírat z mnoha značek minerálek a balených vod. Za geniální nápad považuji Cuba libre v plechovkách (0,69USD), obzvlášť jsou-li dobře vychlazené!
Piva mají v Panamě také velmi velký výběr. Prodává se po třetinkách a stojí 0,75USD. Nejvíce nám chutnala značka Atlas, dobrá byla i Balboa, Soberana je trochu sladčí a moc mi nechutnala ani značka Panama. V některých restauracích podávají točené pivo ve džbáncích (cca 3,75USD).

Cestování
V Kostarice i v Panamě se dá velice dobře a levně cestovat autobusy. Některé jsou pohodlné a klimatizované, což se týká hlavně delších tras (SJ-Quepos, SJ-Cahuita, Puntarenas-Quepos...). V horách a na krátké vzdálenosti podél pobřeží jezdí staré školní autobusy z USA (Quepos-Manuel Antonio, Santa Elena-Puntarenas, Cahuita-Sixaola). Ty už tolik pohodlné nejsou.

V San José najdeme hned několik terminálů:
Terminal Coca Cola - odsud jezdí autobusy na Tichomořské pobřeží do Queposu, Uvity a Jacó
Terminal caribe - autobusy na karibské pobřeží
Terminal Atlantico Norte - Los Chiles, Fortuna, Puert Viejo de Serapiqui, Tilarán,
další zastávky najdeme na calle 14 v blízkosti terminálu Coca Cola. Z těch to zastávek jezdí autobusy na poloostrov Nicoya, do Liberie a do jižní Kostariky.
další zastávka je na calle 3, avenida 2 u Národního divadla -odtud odjíždějí autobusy do Cartaga a na Irazú (o víkendu)
ze San José odjíždí i několik zahraničních linek - Managua (10USD,spol.Tica bus)-calle 9, avenida 2 (autobus pokračuje až do Tugucigalpy-29USD, Salvadoru-32USD a Guatemala City-39USD).
- Panama City (25USD, spol.Tica bus)-calle 9, avenida 2
- David (Panama, spol.Tracopa-9USD)-calle 14, avenida 3

ceny některých vnitrostátních linek s odjezdem ze San Jose jsou následující:
Fortuna .... 3USD
Puntarenas .... 2,75USD
Manuel Antonio (Quepos) .... 1 860 colonů
Nicoya .... 5,25USD
Liberia .... 4,50USD
Monteverde .... 4,50USD
Tilarán .... 2,50USD
Cahuita .... 2 185 colonů
Cartago .... 200 colonů
autobusy v dalších částech Kostariky:
Santa Elena (Monteverde) -Puntarenas .... 880 colonů
Puntarenas - Quepos .... 2USD
Cahuita - Sixaola (hranice s Panamou) .... 665 colonů

Kromě autobusů lze v Kostarice využít i mnibusy, které jsou rychlejší, komfortnější, necestuje s nimi tolik lidí a obvykle vás zavezou, kam potřebujete. Jsou ale o dost dražší (např.Fortuna-Santa Elenena 30USD).

V Panamě jezdí na některých linkách minibusy místo klasických autobusů. Občas mohou být o něco dražší (Almirante-David 7USD), ale většinou jsou cenově srovnatelné (David-Boquete 1,20USD, Panama City-El Vallé 3,70USD).
Na některých hlavních trasách jezdí moderní klimatizované autobusy:
David - Panama City .... 10,60USD
Colon - Panama City .... 2 USD
Podél pobřeží a na kratší vzdálenosti do menších měst jezdí opět staré vyřazené autobusy z USA:
Colon - Portobelo .... 1,30 USD

V Panama City je na rozdíl od San José jeden hlavní autobusový terminál - Terminal nacional de transporte. Odsud jezdí spoje do všech částí země.
Pouze do průplavního pásma (Miraflores, Gamboa) jezdí autobusy z Avenida Roosevelt naproti Zákonodárnému paláci.
Samotné Panama City je poněkud rozlehlejší. Do všech částí jezdí barevně pomalované autobusy. Většina tras se kříží na náměstí 5.května.
Pokud se chcete po hlavním městě pohybovat rychleji, vzměte si taxi. Jízda obvykle stojí 2USD, záleží na taxikáři.

Mezi Panama City a Colonem jezdí vlak po rekonstruované železnici, která vede podél Panamského průplavu. Vagony mají speciální otevřené vyhlídkové plošiny. Jednosměrná/zpáteční jízdenka stojí 20/35USD. Občerstvení ve vagonech není v ceně :-))))) Nádraží Corozal v Panama City najdete ve čtvrti Balboa. Z centra je poměrně vzdálené, takže je lepší použít taxi.

Cestovní kanceláře a organizované výlety - fungují především v Kostarice. V některých hotelech vám přímo v recepci nabídnou seznam výletů, které lze rovnou objednat a zaplatit (Posada de don Tobias). Neplatí to ale pro všechny hotely. Organizované výlety s průvodcem sice něco stojí, ale za ty peníze se to vyplatí!
Stejně tak se vyplatí mít průvodce při návštěvě národních parků. Domorodci mají přece jen vycvičenější zrak pro hledáni divé zvěře. Pokud nechcete platit, je ideální přimotat se v národním parku nenápadně k nějaké skupince s průvodcem,držet se poblíž a čekat, až bude turistům něco ukazovat :-)
V Panamě také fungují cestovní agentury, ale v o něco menším rozsahu než v Kostarice. Cestovku jsme viděli např. v Boquete (organizují tam výlety po okolních horách) a na Bocas del Toro. V Panama City funguje cestovka Pesantez Tours na avenida 6 Sur. Ti nabízejí např. výlety na souostrví San Blas.

Bezpečnost
Každý, kdo cestuje do Střední Ameriky se bude určitě zajímat o bezpečnostní situaci. My jsme za celých 28 dní neměli žádný problém. Běžně jsme se venku pohybovali i po setmění (někdy i samostatně), ale nikdo nás nikde neobtěžoval ani neokradl.
V San José průvodci varují před kapesními zloději v okolí nádraží Coca Cola a okolo Centrálního tržiště. Nicméně Kostarika obecně platí za nejbezpečnější ze všech středoamerických zemí.
V Panamě průvodci varují hlavně před návštěvou Colonu, který se stal ve 20.století nevzhledným slumem. Nicméně vláda v posledních letech investovala do nápravy této skutečnosti nemalé peníze a situace už není tak tragická jako v minulosti. My jsme centrem Colonu projížděli a pěkné náměstí s mnoha obchody a zeleným parkem bych jako slum rozhodně neoznačil. Nicméně na předměstích může být situace jiná.
Dále průvodci varují před návštěvou přehrady Madden Dam na půli cesty mezi Panama City a Colonem. V Panama City jsou údajně nebezpečné tyto čtvrti - Curundú, El Chorillo, Santa Ana, San Miguelito a Rio Abajo. My jsme dali na radu a v těchto čtvrtích jsme se pěšky nepohybovali - stejně jsou to jen předměstské nezajímavé části města. Nebezpečné prý může být v noci i staré město Casco Antiguo, tam je prý dobré zdržovat se na osvětlených místech. My jsme tam večer nebyli, takže situaci nemůžu posoudit, nicméně budovy v některých uličkách vypadají dost nuzně a nějaké ty podvratné živly tam být mohou. Opět můžu konstatovat, že my jsme se v naší čtrvti La exposicion pohybovali i po setmění a s žádným problémem jsme se nesetkali.

Domorodci a dorozumívání
Ten, kdo hovoří plyně španělsky, má vyhráno. Ten, kdo hovoří španělsky značně omezeným zůsobem jako my, sice vyhráno nemá, ale v Kostarice se občas domluví i anglicky. Obzvlášť cestovní kanceláře pořádají výlety s anglicky mluvícími průvodci, kteří takto umí pojmenovat např. i zvířata. Proto je dobré znát anglická jména některých živočichů, aby se člověk lépe orientoval (aningha, kiskadoo, hower monkey a pod.) Také v restauracích jsou obvykle jídla psaná dvojjazyčně.
V Panamě je to s dorozumíváním horší - na anglicky mluvícího člověka tu moc často nenarazíte, ani v restauracích není angličtina pravidlem. Proto je třeba znát alespoň nějaká základní slovíčka ve španělštině (číslovky, jídla atd.)

Elektřina
Ve střední Americe se používá napětí 110V. Pro naše běžné spotřebiče (např.nabíječky) musíte mít redukci. Odlišné jsou také zástrčky - používají se americké se dvěma placatými kolíky. Ideální je tedy redukce, která má připojení do amerických zásuvek a ještě umí redukovat napětí. My jsme jednu takovou pořídili v Čechách, ale nefungovala. Proto jsme museli v San Jose pořídit místní nabíječku. Kameře napětí 110V nevadilo a stačila jen redukce zástrčky.

Fotografování
Skoro každý dnes fotí digitálně, ale při dlouhé cestě může nastat problém, kam uložit tu hromadu fotogafií. Mám jeden tip - vezměte si s sebou prázdné CD. Prakticky ve všech internetových kavárnách v Kostarice i v Panamě mají vypalovačku. CD vyjde rozhodně levněji než další paměťová karta, která vám po skončení cesty bude na nic, o drahých databankách ani nemluvě. Pokud doma používáte přenosnou paměť (flash), můžete využít i ji. Mnohde mají na počítačích Windows XP a tam lze flash bez zdlouhavé instalace připojit a uvolnit tak paměťovou kartu ve fotoaparátu. Další možností je, založit si zdarma ftp (seznam, quick, centrum....) a průběžně tam fotky ukládat. Mnohé internetové kavárny mají docela slušné připojení.

Telefon

V Kostarice nemá uzavřenu roamingovou smluvu žádný z našich operátorů. Z Panamy se lze dovolat s Eurotelem i T-mobilem, ale místní síť je provozována na frekvenci 850Mhz, takže musíte mít telefon, který na této frekvenci funguje. Hovor do ČR stojí od 53kč/min.
Z Mexika se lze dovolat bez problémů, tamní dostupná síť funguje na frekvenci 1900Mhz, což je v dosahu většiny našich přístrojů.

Čas
Středoamerické země jsou oproti našemu zimnímu času o sedm hodin pozadu. Kromě Panamy (-6 hodin).

Zdraví
Vděčné téma na závěr :-))) Mnohá místa v Kostarice a Panamě jsou sice na poměrně dobré hygienické úrovni, přesto se v těchto zemích vyskytují nemoci typické pro tropické podnebné pásmo:
žlutá zimnice - očkování zaznamenané v mezinárodním očkovacím průkazu může být vyžadováno při vstupu do Panamy a při cestě z nebo do Jižní Ameriky. Ve venkovských oblastech žlutou zimnici přenášejí komáři. Očkování za 365,-kč na 10 let se rozhodně vyplatí.
žloutenka A - přenáší se jídlem a pitnou vodou - očkování je vhodné bez ohledu na cestování

břišní tyfus - ve Střední Americe to není časté onemocnění, ale očkování se vyplatí s ohledem na další destinace. Jedna dávka stojí 420-460,-kč a je na tři roky.

malárie - do Kostariky je doporučována profilaxe Delagilem, který je bezpečný a poměrně levný. Ve východních částech Panamy (San Blas, Darien) a na sousotroví Bocas del Toro byla zaznamenána malárie odolná vůči chloroquinu (Delagil) a doporučuje se užívat Mefloquin nebo Lariam. Výběr léků by měl určit lékař!
Žádný lék však nechrání zcela stopocentně a proto je nejlepší prevencí vyhnout se bodnutí komárů, což se sice hezky píše, ale hůře realizuje.

Dengue - toto virové onemocnění přenášejí komáři Aedes aegypti, kteří jsou aktivní hlavně přes den. V posledních letech je v Latinské Americe stále větším problémem, v obdobích dešťů dokonce v některých venkovských oblastech propukají lokální epidemie. Jedinou prevencí je vyhnout se komárům.
dalšími nemocemi, které se ve Střední Americe vyskytují, jsou chagas (přenášejí štěnice, které žijí v doškových střechách, především v Hondurasu) a vzteklina (pozor na toulavé psy). Doporučuje se také zkontrolovat očkování proti tetanu.

To je seznam,že? Vypadá to hrozivě, ale jediné, s čím se cestovatel obvykle setká, jsou nějaké ty střevní potíže, které je dobré léčit Endiaronem a dostatečnými zásobami tekutin. V celé oblasti je vhodné pít balenou vodu, které je všude dostatek, a nejíst žádné ovoce nebo zeleninu, která nelze oloupat. Vhodné není ani pouliční občerstvení.

Pozor na pohyb na Slunci. Nezapomínejte, že jste v tropech a přestože jste třeba horách, kde je chladno, používejte ochranné prostředky!

Dále pozor na klimatizované místnosti! Jediné, co reálně ve Střední Americe dokáže ohrozit vaše zdraví, je paradoxně nachlazení!

Spoustu dalších zajímavých informací ohledně očkování a zdraví najdete na adrese http://www.vakciny.net/

Tolik mé tipy a triky. Pokud jsem na něco zapomněl, neváhejte se dotázat na níže uvedeném mailu!


Kostarika
cestopis
fotogalerie
zprávy z cesty

Panama

Tunisko - kompletní cestopisCestopis ve formátu doc (zip - 32kB)

  


© 2004 Pavel Juračka Aktualizace: 12.6.2004 HOMPAGE:http://www.pavelj.cz/
 

e-mail

Odkazy